Darmowa dostawa od 199,00 zł

Jakie zabawy z dzieckiem na dworze? Wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu

2022-07-19
Jakie zabawy z dzieckiem na dworze? Wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu

Spędzanie z dzieckiem czasu na świeżym powietrzu to dobro samo w sobie. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy nasze pociechy przez wiele godzin dziennie są pochłonięte ekranami tabletów, telefonów czy telewizorów. Miejsce trzepakowych spotkań, podwórkowych meczy i rozmów na ławce zajęły komunikatory i portale społecznościowe ograniczające bezpośrednie kontakty z rówieśnikami -  ważny element podczas dorastania.

Wielu dorosłym, ciepły czas wiosny, lata i jesieni kojarzy się wyłącznie z aktywnościami poza domem. Za naszych czasów nie było jeszcze tak zaawansowanych telefonów, rozbudowanej sieci internetowej, a pierwsze serwisy społecznościowe dopiero powstawały, nie mając jeszcze takich narzędzi wywierania wpływu jakie są stosowane dzisiaj. My jako rodzice, czy opiekunowie, pamiętający jeszcze czasy kart i budek telefonicznych oraz wyjazdów wakacyjnych w miejsca, w których nie można było złapać zasięgu (lub nie mając w ogóle telefonu komórkowego), możemy, a nawet powinniśmy przemycić trochę gier i zabaw tak dobrze nam znanych z dzieciństwa, do życia naszych dzieci.

Kultowe zabawy plenerowe

1. Zabawa w podchody lub chowanego - grupowa, popularna gra polegająca na wykorzystywaniu przeróżnych skrytek i zakamarków w celu ukrycia się przed osobą szukającą. Znane są różne wersje tej zabawy gdzie jeden szukający ma za zadanie znalezienie większej liczby osób na dużym obszarze czytając znaki pozostawione przez grupę jak np. strzałki narysowane na drodze, bądź fragmenty podpowiedzi gdzie się ukryli.

2. Gra w gumę, klasy lub skakankę - niepozorna rzecz a oprócz świetnej zabawy wzmacnia mięśnie nóg, poprawia wydolność organizmu oraz ćwiczy koordynację ruchową i równowagę. Często treningi najpopularniejszych trenerów personalnych wykonywane są z wykorzystaniem skakanki. Gra w gumę to również świetna okazja do wyładowania energii i poćwiczenia swoich zdolności ruchowych. Gry tego typu preferowane jednak przez dziewczynki mogą znaleźć również uznanie wśród chłopców. Jeżeli zastanawiasz się gdzie dzisiaj kupisz gumę do skakania jak za dawnych lat lub klasyczną skakankę z drewnianymi rączkami, służymy pomocą.

3. Malowanie kredą na ulicy, patykiem po błotnistej drodze czy zabawy w piasku i kałuży - nic nie daje tyle luzu oraz upustu weny twórczej niż swoboda w przekładaniu swoich dziecięcych wizji na rzeczywistość. Pozwolenie dziecku na umorusanie się ma bardzo korzystny wpływ na jego rozwój. Znane powiedzenie "brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko" niesie za sobą wiele prawdy. Maluch podczas tych zabaw nabiera odporności, jest bardziej zręczny, tworzy się jego kreatywność i dodatkowo ma uśmiech od ucha do ucha. Plamy z kredy czy błota to pestka dla naszych nowoczesnych pralek automatycznych. Pozwalając dzieciom na bezpośredni kontakt z naturą i niezbyt czystymi na pozór rzeczami, prędko zobaczymy na ich twarzach niczym nie wymuszony uśmiech.

Obudźmy swoje wewnętrzne dziecko i bawmy się jeszcze lepiej.

Aktywności gdzie dziecko może spędzić czas ze swoim rodzicem podczas wspólnej zabawy to ważny element m.in. wakacyjnych momentów. Dziewczynki na pewno ucieszą się ze wspólnie zebranych z mamą kwiatów z których później zrobią wianki. Chłopcy natomiast będą prze szczęśliwi ze wspólnej zabawy w Indian z tatą, budując tipi i strzelając z ręcznie robionego łuku. Kontakt rodzica na poziomie dziecka jest niezmiernie ważny. O ile rówieśnicy Twojego dziecka, ze względu na wiek angażują się z nim w najróżniejsze aktywności, my jako rodzice chcąc lepiej uczestniczyć w życiu naszych dzieci i być dla nich odpowiednimi kompanami do zabawy, musimy obudzić i przypomnieć sobie nasze wewnętrzne dziecko. Ile radości i rozrywki jesteśmy w stanie przysporzyć najmłodszym poświęcając się i angażując we wspólne zabawy. Niekiedy przybierając rolę komandosa czołgającego się przez zasieki, innym razem stając się księżniczką wyglądającą za swym księciem.

Takie zabawy to korzyść obopólna bo dziecko widzi w nas nie tylko surowego, nakazującego rodzica ale też kumpla potrafiącego z dystansem i żartem zaangażować się całym sobą pozostawiając na chwilę domowe, czy zawodowe obowiązki. Dzięki temu możemy budować z dzieckiem jeszcze lepszą więź. Korzystajmy z każdej wolnej chwili spędzając czas na świeżym powietrzu, każdy z nas ma swoje wspomnienia związane z zabawami na podwórku - a jakie są Twoje ? :)

Szukasz dodatkowych inspiracji do zabaw z dzieckiem po za domem, sprawdź naszą kategorię z zabawkami na zewnątrz. Może przypomni Ci się jakaś Twoja ulubiona zabawka z dzieciństwa lub zainspirujesz swoje pociechy do częstszej aktywności na dworze.

 

                                                                                                                                                                                            Dominika

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 59 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-11-04
Super profesjonalna i fachowa obsługa , zakupy na piątkę
2022-07-18
Obsługa rewelacja, paczuszka super zapakowana, doszła bardzo szybko za co bardzo dziękuję
pixelpixel