Darmowa dostawa od 199,00 zł

Upały - dlaczego ich nie bagatelizować i jak się przed nimi chronić?

2022-07-04
Upały - dlaczego ich nie bagatelizować i jak się przed nimi chronić?

Upalne lato – powód do radości. Wyjazdy, wakacje, urlopy, laba, lody, zimne napoje – po prostu mnóstwo przyjemności i ogólnie pojęte „Dolce Vita”. Tylko jak sobie radzić z morderczymi upałami? Jak się przed nimi chronić i czym grozi – oprócz oczywistych skutków zdrowotnych – ich bagatelizowanie?

Jak sobie radzić z "pustynnym gorącem"?

Podstawą jest spożywanie dużej ilości płynów. Najlepiej takich o dużej zawartości minerałów i pierwiastków. Sok pomidorowy zawierający dużo potasu, woda wysoko mineralizowana zmieszana ze zblendowaną cytryną i ogórkiem – taka ma bardzo dobre właściwości orzeźwiające. Dwa i pół litra płynów spożytych w ciągu doby to absolutne minimum. W czasie upałów odwodniony i przegrzany organizm to wielkie niebezpieczeństwo. Warto temu zapobiec.

Żeby zapobiec przegrzaniu organizmu, należy ograniczyć aktywność fizyczną do minimum. Na spacer najlepiej wyjść w okolicach zachodu słońca lub o poranku, kiedy upał jeszcze nie wdaje się we znaki.

Łatwy sposób na upał.

Zimny lub letni prysznic jest bardzo dobrym pomysłem na zniwelowanie gorąca. Daje super efekt ochłodzenia. A wiesz, że możesz ten efekt spotęgować? Wystarczy, że użyjesz podczas brania prysznica miętowego żelu do ciała. Orzeźwiające i chłodzące działanie mięty zrobią swoje i dadzą ci uczucie świeżości. Upał na chwilę pójdzie w cień. A tak w ogóle jeśli chodzi o cień, to… często z niego korzystaj :)

Błogosławieństwo cienia.

Często siadaj w cieniu liściastych drzew, w cieniu parasolek przeciwsłonecznych. A jeśli nie ma nigdzie zacienionego  miejsca i jesteś narażony na działanie prażącego słońca, to pamiętaj o ochronie ciała. Przewiewne koszule z długim rękawem mogą być skuteczną ochroną przed upałem i atakującymi promieniami rozpalonej, słonecznej kuli. Chusta na głowę, najlepiej wilgotna. Posiadasz spryskiwacz wypełniony wodą? Nie, to spróbuj. Podczas opalania – jeśli nie zależy ci na bolesnych poparzeniach swojej skóry - pamiętaj o kremach i filtrach. Te dostępne w naszym sklepie sprawdzisz tutaj. Zadbaj o nie, zanim zacznie się upalne lato, a ty masz zamiar w drodze opalania strzaskać się na heban.

Mieszkanie w czasie największych upałów.

Pod żadnym pozorem, w czasie upałów, nie otwieraj okien  przed zmrokiem. Gdy raz wpuścisz piekielne, gorące powietrze do domu, trudno ci będzie dom schłodzić. Lepiej je chłodzić nocnym powietrzem, niż nagrzewać tym dziennym, upalnym. Masz klimatyzację? Nie otwieraj drzwi i okien, klimatyzacja wystarczy do ochłodzenia wnętrza budynku. Unikaj gwałtownych zmian temperatur, jeśli chcesz uniknąć przeziębienia.

Upał odczuwają wszyscy – zwierzęta również. Jeśli możesz, wystaw miskę z wodą na dwór. Może przechodzące obok miski zwierzę ugasi pragnienie. Jemu się będzie chciało pić, ty zrobisz dobry uczynek. Pamiętaj – upał nie zna litości, będzie się pastwił nad każdym, nad małym, dużym… a nie wszyscy są jego wielbicielami.

Przejdźmy do meritum naszych rozważań nad morderczym upałem i jego destrukcyjnych skutkach. Odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego – oprócz tego, że są zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka – nie wolno ich bagatelizować. Nie bagatelizujmy upałów, bo jak człowiek się przegrzeje i zemdleje – nie daj Boże na zawsze – to już nie będzie miał w ogóle czego bagatelizować. A już na pewno nie będzie mógł się cieszyć upalnym latem. Także lepiej mieć przed upałem respekt i ubiec go szybciej niż on ubiegnie nas.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 59 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-08-23
Bardzo szybka realizacja zamówienia, polecam!
2022-07-18
Obsługa rewelacja, paczuszka super zapakowana, doszła bardzo szybko za co bardzo dziękuję
pixelpixel