Darmowa dostawa od 199,00 zł

Czy dziadkowie lub opiekunowie mogą zabrać dzieci na zagraniczne wakacje? Jakie formalności trzeba spełnić?

2022-07-13
Czy dziadkowie lub opiekunowie mogą zabrać dzieci na zagraniczne wakacje? Jakie formalności trzeba spełnić?

Często bywa tak, że rodzice chcą wysłać dzieci pod opieką innych dorosłych na wakacje, a sami w tym czasie udają się w inne miejsce. Najczęściej opiekunami na czas podróży stają się dziadkowie. O ile podróż po kraju możliwa jest bez zgody rodziców, tak już w przypadku wakacji zagranicznych ta zgoda jest niezbędna, powinna być wyrażona na piśmie, a w dodatku potwierdzona notarialnie. To jednak nie wszystkie formalności przed wakacjami zagranicznymi dziecka z dziadkami.

Dlaczego dziecko nie może wyjechać pod opieką na swój dowód lub paszport?

Wielu rodzicom wydaje się, że fakt, że dziecko posiada dowód osobisty lub paszport wystarczy, by mogło pod opieką osoby dorosłej udać się za granicę. Nawet jednak, jeśli dziadkowie mają to samo nazwisko co wnuki, nie będzie to możliwe. Dlaczego? Przyczyna jest prosta. Urzędnik kontrolujący nie może mieć pewności czy oboje rodzice na taki wyjazd wyrazili zgodę i czy nie mają na przykład do czynienia z sytuacją, w której robi się coś wbrew woli jednego z rodziców. Zatem, jeśli nie dopełni się formalności mogą czekać nas nieprzyjemności, łącznie z uruchomieniem tzw. Child Aler[1]

Jakie dokumenty trzeba przygotować, by dziecko mogło pojechać z dziadkami za granicę?

Na samym początku trzeba sporządzić oświadczenie, w którym wyraża się zgodę na wyjazd córki/syna za granicę pod opieką osoby, która musi być wskazana z imienia i nazwiska. Ponadto poza imionami i nazwiskiem dziecka, należy podać jego numer paszportu lub dowodu (w zależności od tego na podstawie jakiego dokumentu będzie wyjeżdżać za granicę). Trzeba również podać imiona i nazwiska oraz adres zamieszkania osób, w tym przypadku dziadków, którzy będą opiekunami dziecka podczas wyjazdu, a także numery ich dokumentów tożsamości, na podstawie których wyjeżdżają za granicę. Należy także podkreślić fakt, że wyraża się zgodę na to, by dziadkowie podejmowali na wyjeździe wszelkie decyzje w sprawach dotyczących dziecka, w tym w sprawach dotyczących ewentualnego leczenia małoletniego syna bądź córki. Całość musi być podpisana przez rodziców i potwierdzona notarialnie. Za takie potwierdzenie zapłaci się ok. 25 zł. Ponadto trzeba jeszcze udać się do tłumacza przysięgłego i dokument potwierdzony notarialnie przetłumaczyć na język urzędowy kraju, do którego udaje się dziecko razem z dziadkami. W wielu krajach samo notarialne oświadczenie może nie wystarczyć, gdyż musi być zrozumiałe dla urzędników. Za takie tłumaczenie zapłacimy ok. 50 zł.

Przypominam, że do tłumacza należy się udać już po potwierdzeniu notarialnym, a nie przedtem i musi być to tłumacz przysięgły, który zajmuje się tłumaczeniem dokumentów urzędowych. Oświadczenie po potwierdzeniu notarialnym staje się takim pismem.

Kiedy jeszcze jest potrzebna zgoda rodziców na wyjazd dziecka za granicę?

Gdy na wyjazd zagraniczny dziecko jest zabierane tylko przez jednego z rodziców, potrzebna jest na to zgoda drugiego rodzica. Od tej sytuacji występują 2 wyjątki:

  • rodzic jest całkowicie pozbawiony władzy rodzicielskiej;
  • władza rodzicielska została ograniczona lub zawieszona w tym zakresie.  

Procedura, która pozwoli bez przeszkód wysłać dziecko na zagraniczne wakacje z dziadkami, opiekunem lub jednym z rodziców nie jest skomplikowana ani też bardzo droga. Należy pamiętać o zabraniu wcześniej przygotowanego oświadczenia potwierdzonego notarialnie i jego tłumaczenia przysięgłego, podobnie jak paszportu lub dowodu dziecka. Poświęcenie jednego dnia wystarczy, by załatwić wszystkie formalności przed wyjazdem. Jeśli dziecko nie ma wyrobionego dowodu lub paszportu należy zająć się tym przynajmniej miesiąc szybciej, gdyż na dokument czeka się do 30 dni.

 

 

[1] Child Alert - to system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka za pośrednictwem dostępnych mediów. To program, którego głównym celem jest szybsze i skuteczniejsze poszukiwanie młodych ludzi (dzieci i nastolatków), dzięki z góry ustalonej procedurze postępowania.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 59 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-09-26
Zakupiona czapka jest super, szybka dostawa ;)
2022-08-23
Bardzo szybka realizacja zamówienia, polecam!
pixelpixel