Zbuduj własne Choo Choo Town. Twoje dziecko jest miłośnikiem pociągów, uwielbia bajki typu: „Tomek i Przyjaciele”, czy „Titipo”, zabierz je w niekończącą się przygodę z uroczą kolejką Little Dutch.
W dzieciństwie dobrze jest czytać dzieciom na dobranoc i zachęcać je do sięgania po książki z bajkami. Tym sposobem najłatwiej jest zachęcić do zanurzenia się w fascynującym świecie literatury. Jeśli jednak ten etap już przeminął, warto spróbować innych metod. Przeczytaj jak nakłonić dziecko do czytania książek.
Maria Montessori wierzyła w to, że każde dziecko ma ogromne możliwości. Zapewne wiedziała też o tym, że dorośli, te możliwości dziecku, nierzadko ograniczają. Maria wierzyła także w dziecięcą inteligencję. Montessori była bacznym obserwatorem, wyciągającym konkretne wnioski, z prowadzonych przez siebie obserwacji.
Instynkt macierzyński swoją drogą, ale swiadomość pewnych zachowań i umiejętność budowania odpowiednich relacji z dzieckiem może znaczącą pomóc nam i jemu w przyszłości. Przyjżyjmy się jak uniknięciu tych najbardziej szkodliwych błędów wychowawczych, za które dzieci mogą mieć do nas pretensje.
Rodzic podejmując decyzję o posłaniu dziecka do żlobka lub przedszkola, zastanawia sie jak jego dziecko odnajdzie się w nowej sytuacji. Trzeba przyznać, że jest to duża zmiana dla dziecka. A jak to w życiu bywa zmianom często towarzyszy wiele emocji m.in lęk, strach, czy stres. Przeczytaj, jak postępować, aby wesprzeć dziecko w jego pierwszych kontaktach z przedszkolem, czy żłobkiem.
Twoje dziecko w towarzystwie obcych osób chowa się za Tobą, chwyta za rękę i czuje się niekomfortowo. Dodatkowo słowa takie jak: no nie wstydź się, powiedz dzień dobry, potęgują nieśmiałość, wprowadzając w coraz większe zakłopotanie nie tylko dziecko, ale często Ciebie? Bardzo ważne jest, byś jako rodzic akceptował nieśmiałość swojej pociechy i zrozumiał jej przyczyny. Wiedza ta pomoże w budowaniu relacji z dzieckiem, opartej na zrozumieniu i wsparciu.
Spędzanie z dzieckiem czasu na świeżym powietrzu to dobro samo w sobie. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy nasze pociechy przez wiele godzin dziennie są pochłonięte ekranami tabletów, telefonów czy telewizorów. Miejsce trzepakowych spotkań, podwórkowych meczy i rozmów na ławce zajęły komunikatory i portale społecznościowe ograniczające bezpośrednie kontakty z rówieśnikami - ważny element podczas dorastania. Przeczytaj jak i dlaczego powinniśmy się angażować w zabawy na świeżym powietrzu z dziećmi.
O ile podróż po kraju możliwa jest bez zgody rodziców, tak już w przypadku wakacji zagranicznych ta zgoda jest niezbędna, powinna być wyrażona na piśmie, a w dodatku potwierdzona notarialnie. To jednak nie wszystkie formalności przed wakacjami zagranicznymi dziecka z dziadkami.
Upalne lato – powód do radości. Wyjazdy, wakacje, urlopy, laba, lody, zimne napoje – po prostu mnóstwo przyjemności i ogólnie pojęte „Dolce Vita”. Tylko jak sobie radzić z morderczymi upałami? Jaksię przed nimi chronić i czym grozi – oprócz oczywistych skutków zdrowotnych – ich bagatelizowanie?
Rodzice doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wymagające może być wytrzymanie na wakacjach z pełnymi energii dziećmi. Niestety czasami mamy kłopoty, żeby poradzić sobie z małym pasażerem i uniknąć niechcianych spięć, które często pojawiają się gdy malec zaczyna się niecierpliwić albo bardzo się nudzi. Przeczytaj wskazówki, jak uniknąć awantur z dziećmi na wakacjach w tym roku.
Wśród wielu dorosłych panuje przekonanie, że malutkie, niedojrzałe jeszcze dziecko będzie wykazywać się większą elastycznością i umiejętnością współpracy, niż osoba dorosła. Może to wynikać z przekonania wyższości władzy rodzicielskiej, nad umiejętnością odpowiedniej komunikacji.
Gdy przychodzi dzień wybrania prezentu dla swojego Milusińskiego, zachodzimy w głowę co sprawiłoby im radość i przyjemność. Dzisiejszy wpis podpowiada, czym można obdarować trochę starsze dziecko. Zapraszamy do lektury.