Darmowa dostawa od 199,00 zł

Nastolatek w świecie literatury. Jak zachęcić młodzież do czytania książek?

2022-09-26
Nastolatek w świecie literatury. Jak zachęcić młodzież do czytania książek?

W dzieciństwie dobrze jest czytać dzieciom na dobranoc i zachęcać je do sięgania po książki z bajkami. Tym sposobem najłatwiej jest zachęcić do zanurzenia się w fascynującym świecie literatury. Jeśli jednak ten etap już przeminął, warto spróbować innych metod. Nigdy nie jest za późno, aby rozbudzić płomień miłości do książek nawet w zbuntowanych nastolatkach! Od czego warto zacząć?

 

Dobry przykład

Czytanie książek pozwala zanurzyć się w niezwykłych wydarzeniach i odkrywać niezliczone światy. Literatura jest czystą przyjemnością, podczas której dziecko może doskonale się bawić. Właśnie takie odczucia powinien mieć nastolatek, gdy patrzy na czytającego rodzica.

Żeby osiągnąć zamierzone efekty, dobrze jest samemu czytać i dawać przykład swojej córce czy synowi. Czytanie w wolnej chwili lub przed snem zawsze będzie zauważone przez młodszych domowników, a to może ich skłonić do spróbowania tej formy rozrywki.

 

Można także pokusić się o „drobne podstępy”. Kiedy rodzic czyta książkę, może o niej z zaangażowaniem rozmawiać z drugim rodzicem, sąsiadem czy znajomym. Oczywiście w taki sposób, aby nastolatek wszystko słyszał. Jest to skuteczna metoda pobudzenia ciekawości. Szczególnie w sytuacji, gdy omawiany tytuł trafia w gust córki lub syna.

 

Swoboda i brak natarczywości

Wiek młodzieńczy przeważnie jest okresem buntu, a każda [b]zachęta może zostać odebrana jako próba odebrania wolności[/b]. W związku z tym absolutnie nie można stawiać nastolatkowi warunków i zmuszać go do czytania książek. Zakazy na używanie telefonu, komputera, telewizora czy wyjść ze znajomymi są bardzo złym pomysłem, a wszelkie próby zmuszenia nastolatka do sięgnięcia po książkę przyniosą zupełnie odwrotny efekt. [b]Decyzja o czytaniu musi wyjść od nastolatka[/b].

 

Biblioteka

Jeśli nastolatek nie chce czytać książek, to z pewnością nie pójdzie specjalnie do biblioteki. Dlatego właśnie dobrym pomysłem jest, aby wybrać największą i najbogatszą w zbiory bibliotekę w okolicy i pójść z nastolatkiem załatwić jakieś sprawy w jej okolicy. Po drodze można sobie przypomnieć o tym, że chciało się coś wypożyczyć lub oddać. Będąc już w środku, wystarczy powiedzieć synowi lub córce, że to chwilę zajmie i żeby się rozejrzał po regałach. Zwyczajna nuda sprawi, że nastolatek przejrzy książki stojące na półkach. Być może właśnie w ten sposób zainteresuje się literaturą.

 

Wyprawa do kina

Interesującym pomysłem jest również pójście z córką lub synem do kina na film będący adaptacją wybranej powieści. Jeśli produkcja spodoba się nastolatkowi, to istnieje szansa, że z ciekawości sięgnie po książkę. Szanse te znacząco wzrosną, kiedy dowie się od rodzica, że w książce znajduje się zdecydowanie więcej treści i wątków, które nie zmieściły się w filmie.

 

Akceptacja technologii

Czytanie książek ma wiele zalet, ale nie jest do tego wymagana tradycyjna forma. Nastolatkowie żyjący w XXI wieku wychowują się z technologią i są z nią ściśle związani. Warto wziąć pod uwagę ten fakt i zaproponować książkę w postaci e-booka lub audiobooka. Tym sposobem można z łatwością czytać lub słuchać książki nawet w autobusie. Takie rozwiązanie może okazać się pierwszym krokiem w świat literatury.

 

Prezent bez okazji

Książki najlepiej jest kupować osobom, które lubią czytać i z chęcią sięgają po nowe tytuły. Jeśli jednak wszystko inne zawiodło, dobrze jest podarować nastolatkowi taki właśnie prezent bez okazji. Jeśli wybrany tytuł będzie właściwie dobrany do charakteru córki lub syna, to z pewnością sięgnie po kolejne książki.

 

Niestety ten sposób jest również najtrudniejszy, ponieważ niezwykle ciężko jest trafić w gust nastolatka. Szukając odpowiedniego tytułu dla nastolatka w wieku 13-15 lat, warto zwrócić uwagę na takie książki jak:

- Harry Potter (J. K. Rowling)

- Trylogia Czarnego Maga (Trudi Canavan)

- Tam, gdzie spadają Anioły (Dorota Terakowska)

- Ania z Zielonego Wzgórza (Lucy Maud Montgomery)

- Hobbit (J. R. R. Tolkien)

- Igrzyska Śmierci (Suzanne Collins)

- Papierowe Miasta (John Green)

 

Decydując się na zakup książki dla nastolatka, lepiej jest, by powieść była zbyt poważna niż zbyt dziecinna. Jest to dobra metoda, aby pokazać nastolatkowi, że nie jest traktowany jak dziecko, a jak dorosła osoba. Oczywiście nie można również przesadzić w drugą stronę, aby nie zrazić syna lub córki do czytania. Książki takie jak "Imię Róży", "Kod Leonarda DaVinci" czy "Silmarillion" mogą byż zdecydowanie za trudne.

 

Pragnąc podarować nastolatkowi tytuł poważniejszy i skierowany do nieco starszego czytelnika (głównie ze względu na poruszanie trudnych tematów, rozbudowaną narrację, a także występujące wulgaryzmy i brutalne opisy niektórych wydarzeń), warto wziąć pod uwagę:

- Władca Pierścieni (J. R. R. Tolkien)

- Wiedźmin (Andrzej Sapkowski)

- Malazańska Księga Poległych (Steven Erikson)

 

Jeśli uda się wybrać książkę, która spodoba się nastolatkowi, dobrym pomysłem będzie podarowanie mu kolejnego tytułu z tej samej serii lub tego samego autora. Horyzonty z czasem same się poszerzą.

Może również zdarzyć się tak, że książka nie przypadnie do gustu córki czy syna. W takiej sytuacji wystarczy porozmawiać o tytule i zachęcić do rozwinięcia opinii. Co nie podobało się w książce? Styl pisania? Rozwiązania fabularne? Źle dopasowani bohaterowie? A może coś zupełnie innego? Tym sposobem nie tylko poprawi się relacje z nastolatkiem, ale również łatwiej będzie wybrać kolejną książkę. Być może wspólnie.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 59 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-12-06
Wszystko ok, ekspresowa dostawa.
2022-07-18
Obsługa rewelacja, paczuszka super zapakowana, doszła bardzo szybko za co bardzo dziękuję
pixelpixel